fbpx

 

Srebro, w przeciwieństwie do innych kruszców, dość szybko się brudzi. Srebrna biżuteria czy innego rodzaju przedmioty z biegiem czasu pokrywają się ciemnym nalotem, co wygląda nieestetycznie. Główną przyczyną brudzenia się srebra jest nie gorsza jakość kruszcu, lecz negatywne oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, a dokładniej - dwutlenku siarki.   Samo czyszczenie srebra nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością. Już przy wykorzystaniu domowych sposobów można bezpiecznie i szybko przywrócić mu utracony blask. Jak czyścić srebro, by wciąż wyglądało jak nowe?

3 bezpieczne i skuteczne sposoby na wyczyszczenie srebra

Śniedzenie srebra jest naturalnym i nieuniknionym procesem, jednak regularne czyszczenie pozwala przez długi czas zachować jego pierwotny wygląd. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu czernienia srebra jest zastosowanie domowych metod i środków dostępnych pod ręką. By skutecznie wyczyścić srebrne przedmioty, wystarczy sięgnąć po takie środki, jak sól, soda, ocet czy pasta do zębów.

  1. Kąpiel solna i folia aluminiowa

To jedna z najbardziej skutecznych metod czyszczenia srebra. Do wykonania kąpieli solnej potrzebne będą:

  • duże naczynie szklane o pojemności powyżej 2 litrów,
  • folia aluminiowa,
  • gorąca woda, najlepiej destylowana,
  • sól kuchenna - 5 łyżeczek na 1 litr kąpieli.

Do wyłożonego folią aluminiową naczynia należy wlać litr wrzącej wody, a następnie wsypać 5 łyżeczek soli kuchennej. Powstały roztwór trzeba dokładnie wymieszać. Po tym można włożyć do niego zabrudzone srebrne przedmioty - najlepiej pojedynczo. W zależności od stopnia zaśniedzenia, srebro powinno pozostać w kąpieli od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Po upływie odpowiedniego czasu przedmioty należy wyjąć i wypolerować, by usunąć z ich powierzchni wytrącone zanieczyszczenia.

  1. Soda i ocet

Innym domowym sposobem na wyczyszczenie srebra jest zastosowanie mieszanki sody i octu. Do przygotowania roztworu potrzebne będą:

  • 1 litr wody,
  • 1 łyżka octu,
  • 1 łyżka sody.

Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą i dokładnie wymieszać. W tak powstałym roztworze można zanurzyć srebrny przedmiot i pozostawić go na około kwadrans. Po upływie tego czasu wystarczy przemyć srebro wodą, wysuszyć i wypolerować. 

  1. Pasta do zębów

To jeden z prostszych sposobów czyszczenia srebra. Niewielką ilość pasty do zębów (bez mikrogranulek), należy nałożyć na miękką szczoteczkę i delikatnie pocierać powierzchnię srebra. Należy pamiętać, że zbyt intensywne szorowanie może zarysować powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku małych przedmiotów. Przy większych, cały proces może dla niektórych okazać się zbyt długotrwały.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© Ulex 2020 | Polityka prywatności

Projekt i wykonanie it-geeks.pl