fbpx

Obrączka jest symbolem miłości i związku małżeńskiego – choć wydaje nam się to oczywistą tradycją, na przestrzeni wieków uległa ona wielu modyfikacjom. Na którym palcu powinno się zatem nosić obrączkę, ale też i na której dłoni?

Tradycja noszenia obrączek, jako znak zawarcia małżeństwa wywodzi się ze starożytnego Rzymu, choć w tych odległych czasach były one wykonane przede wszystkim z drewna lub ze skóry. Około XIII wieku zwyczaj ten został zaadaptowany także przez kościół katolicki i w podobnej formie przetrwał do dzisiaj.

Obrączka ślubna – na prawej czy na lewej dłoni?

W Polsce obrączkę nosi się na palcu serdecznym prawej dłoni, ale tradycja ta powstała podczas... powstania styczniowego. Do I Wojny Światowej obowiązek noszenia obrączek dotyczył tylko kobiet – dopiero ogromna wojenna zawierucha sprawiła, że mężczyźni zabierali ze sobą na front symbol miłości, aby przypominał im o tych, których kocha. Zatem noszenie obrączek ślubnych przez obu małżonków jest tradycją stosunkową młodą.

Również i dłoń, na której powinna znajdować się obrączka nie jest taka oczywista! W wielu krajach obrączkę nosi się na palcu serdecznym lewej dłoni. Polski zwyczaj wywodzi się bezpośrednio z powstania styczniowego, gdy kobiety na znak protestu i żałoby przekładały obrączki z lewej dłoni na prawą.

Dlaczego obrączkę nosi się na palcu serdecznym?

W czasach starożytnych wierzono, że żyła przechodząca przez palec serdeczny jest połączona bezpośrednio z sercem, a zatem pierścionek noszony na palcu serdecznym był oznaką prawdziwej i wielkiej miłości. Dzisiaj wiemy już, że nie jest to prawdą, ale zwyczaj noszenia obrączek mimo wszystko przetrwał od czasów starożytnych, aż po dziś dzień.

Obrączkę ślubną można zatem nosić zarówno na prawej, jak i lewej dłoni – wszystko zależy od tego, w jakim kraju bierzemy ślub. Jeśli ślub będzie odbywał się w Polsce, zgodnie ze zwyczajem obrączkę ślubną nosi się na prawej ręce, na palcu serdecznym jako wyraz miłości i gotowości do poświęcenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą pierścionków srebrnych!

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© Ulex 2020 | Polityka prywatności

Projekt i wykonanie it-geeks.pl